Pełnomocnictwo – definicja, rodzaje i zasady udzielania
Pełnomocnictwo to oświadczenie woli mocodawcy, umożliwiające innej osobie tj. pełnomocnikowi działanie w jego imieniu i podejmowanie czynności na jego rzecz. Udzielenie pełnomocnictwa nie powoduje jednak utraty przez mocodawcę jego praw i obowiązków – nadal działa on we własnym imieniu. W poniższym artykule dowiesz się o rodzajach pełnomocnictw oraz zasadach związanych z ich udzielaniem i odwołaniem.
Rodzaje pełnomocnictw: ogólne, rodzajowe i szczególne
Istnieją trzy podstawowe rodzaje pełnomocnictwa:
- Pełnomocnictwo ogólne - obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Choć brak w przepisach prawa definicji pojęcia "czynności zwykłego zarządu", to można wyróżnić czynności przekraczające zwykły zarząd, do których udzielenie pełnomocnictwo ogólnego nie wystarczy.Należą do nich np. sprzedaż albo zakup nieruchomości, udzielenie darowizny, zaciąganie pożyczek, przyjmowanie albo odrzucanie spadku - do nich pełnomocnictwo ogólne nie wystarcza.
- Pełnomocnictwo rodzajowe - obejmuje umocowanie do dokonania określonego rodzaju czynności. Powinno dotyczyć umocowania do więcej niż jednej czynności prawnej np. do zawierania umów sprzedaży, albo umów najmu
- szczególne - obejmuje umocowanie do dokonania jednej, konkretnej czynności prawnej takiej jak sprzedaż konkretnej nieruchomości.
Forma pełnomocnictwa
Udzielenie pełnomocnictwa jest jednostronną czynnością prawną mocodawcy.
Zwykle może być udzielone w dowolnej formie, jednak od tej zasady są wyjątki.
Pełnomocnictwo ogólne wymaga formy pisemnej, aby było ważne.
Jeśli jednak do danej czynności prawnej wymagana jest szczególna forma, to pełnomocnictwo musi być udzielone w tej samej formie. Na przykład do dokonania sprzedaży nieruchomości w imieniu mocodawcy niezbędne jest udzielenie pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego, ponieważ umowa sprzedaży nieruchomości może nastąpić tylko w takiej właśnie formie.
Kto może zostać pełnomocnikiem
Pełnomocnikiem może zostać osoba fizyczna posiadająca co najmniej ograniczoną zdolność do czynności prawnych, co obejmuje nawet małoletnich powyżej 13-go roku życia oraz osoby częściowo ubezwłasnowolniona lub objęte doradztwem tymczasowym. Pełnomocnikiem może być również osoba prawna, a także jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej.
Odwołanie pełnomocnictwa
Mocodawca może odwołać pełnomocnictwo w każdej chwili bez podania przyczyny, a także bez zgody pełnomocnika. Wystarczy złożyć oświadczenie o odwołaniu pełnomocnictwa pełnomocnikowi. Odwołanie staje się skuteczne w momencie, gdy pełnomocnik miał możliwość się z nim zapoznać. Można również poinformować osobę trzecią, z którą miała nastąpić określona czynność, o odwołaniu pełnomocnictwa.
Pełnomocnictwo materialne a procesowe
Pełnomocnictwo materialne obejmuje umocowanie do podejmowania czynności prawnych w czyimś imieniu np. zawieranie umów. W takim przypadku pełnomocnikiem może być osoba, o której mowa w akapicie “Kto może zostać zostać pełnomocnikiem”.
Pełnomocnictwo procesowe obejmuje umocowanie do działania przed sądem (powszechnym lub administracyjnym) lub organami administracyjnymi Pełnomocnikiem procesowym mogą być na przykład:
- radca prawny albo adwokat,
- rodzic, małżonek, rodzeństwo lub zstępny strony np. dziecko, albo osoba pozostająca ze stroną w stosunku przysposobienia,
- osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony,
- osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia,
- współuczestnik sporu
- inne podmioty ze względu na charakter sprawy np. rzecznik patentowy
Zakończenie
Mam nadzieję, że przedstawione informacje na temat pełnomocnictwa były dla Ciebie wartościowe i pomocne. Zrozumienie zasad zasad udzielania pełnomocnictwa może być kluczowe dla skutecznego działania w wielu sytuacjach życiowych i biznesowych. W razie pytań lub wątpliwości, zawsze można skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika, który pomoże Ci w zrozumieniu i stosowaniu odpowiednich procedur prawnych.